24 Mar

Koronavírus a svadba: preložiť, čakať alebo zrušiť?

Svadobná sezóna je za dverami a väčšina budúcich neviest si teraz určite kladie rôzne otázky: Čo robiť? Čakať? Presunúť termín alebo kvôli koronavírusu zrušiť celú svadbu? Mesiace plánovania, zháňania dodávateľov, vyberania šiat – svadba stojí budúcich novomanželov nie len veľa úsilia, ale aj peňazí. Ak máte naplánovanú svadbu, ale súčasná situácia vám, bohužiaľ, narušila plány tu je pár odporúčaní ako sa v momentálnej situácii zachovať.

Presun svadby na nový termín

Kvôli šíreniu koronavírusu bolo nariadených mnoho opatrení. Jedným z nich je aj zákaz organizovania hromadných podujatí. Ak ste mali svadbu naplánovanú v najbližších týždňoch prvou z možností je preloženie svadby na neskorší dátum. Pri zrušení svadby by ste mohli prísť o poplatky, ktoré ste už zaplatili vopred. Pri preložení dátumu máte veľkú šancu, že dodávatelia vám v momentálnej situácii radi vyhovejú a zmenu dátumu vám umožnia zadarmo alebo za menšie poplatky.

Ťažko povedať dokedy budú tieto opatrenia platiť, avšak ak máte naplánovanú svadbu v najbližších dvoch mesiacoch, zmena termínu bude najlepším riešením. Ak máte svadbu naplánovanú v letných mesiacoch, môžete ešte počkať ako sa všetko vyvinie, nakoľko sa situácia mení zo dňa na deň.

Ďalšou možnosťou je preložiť svadbu na budúci rok. Síce to môže znieť ako úplná katastrofa, ale na druhej strane získate novú šancu zorganizovať svadbu presne podľa vašich predstáv, lepšie doladiť detaily a nevzdať sa už vybraných dodávateľov, miesta konania svadby alebo obradu.

Dodávatelia služieb

Pri dodávateľoch bude nesmierne dôležitá komunikácia. Ak s nimi máte uzatvorenú zmluvu, opäť si ju prečítajte a zistite aké máte podmienky pri presune / zrušení termínu. Nezúfajte však ani keď zistíte, že podľa zmluvy vaša situácia nie je ideálna. Tento stav vo veľkej miere ovplyvní aj poskytovateľov eventových služieb a priestorov, hotely, fotografov, kameramanov alebo catering. Veríme preto, že všetci budú ochotní robiť kompromisy. Ak máte svadbu naplánovanú na napríklad na sobotu a nechcete pri neskoršom dátume meniť dodávateľov, skúste iný deň. Svadby v piatok alebo v nedeľu sa stávajú čoraz viac populárne.

Priestory na svadbu

V prvom rade sa postarajte o svoj svadobný priestor. Ak ste si zvolili miesto, ktoré je na svadby často využívané, môže sa stať, že nebude mať už do konca roka voľné termíny v sobotu. Snažte sa teda robiť kompromisy aj vy a opäť zvážte svadbu v iný deň - napríklad v piatok. Okrem priestoru na svadobnú oslavu kontaktujte čím skôr aj vašu matriku / kostol a zistite, či vás vtedy oddajú.

Následne nezabudnite kontaktovať aj fotografa, kameramana, kapelu, DJ-a, catering, výzdobu prípadne iné služby, ktoré ste mali dohodnuté. Dôležité je všetkých čím skôr oboznámiť s vašou situáciou a rozhodnutím o presune / zrušení termínu. Porozprávajte sa so všetkými a pokúste sa dohodnúť na optimálnom riešení pre obe strany.

Vytlačené pozvánky s dátumom

Ak už máte vytlačené pozvánky s pôvodným dátumom a nechcete minúť kopu peňazí na nové pozvánky, navrhujeme vám 3 možnosti ako ich opraviť:

  • Nechajte si vytlačiť menšie kartičky s opraveným dátumom, ktoré k pozvánke priložíte
  • Dátum na pozvánke preškrtnite a prepíšte fixkou na nový dátum
  • Pošlite pôvodne pozvánky a oznámte hosťom zmenu dátumu telefonicky alebo emailom.

Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek možnosť, hostia to v tejto situácii určite pochopia a nebudú si myslieť, že ste sa vykašľali na organizáciu.

Obrúčky s vygravírovaným dátumom

Ak už máte na obrúčkach vygravírovaný dátum svadby, kontaktujte výrobcu a zistite či by vám ho vedel zmeniť alebo aspoň odstrániť.

Nezabudnite informovať hostí

O vašom rozhodnutí zrušiť alebo preložiť svadbu nezabudnite informovať aj svojich hostí. Najjednoduchšie je všetkým zavolať alebo poslať email. Pre mladších hostí, ktorí využívajú sociálne siete môžete tiež vytvoriť event na Facebooku, kde ich budete hromadne informovať o vašich rozhodnutiach a ďalšom postupe.

Mali ste na svadbu objednaný FunFace Fotobox?

Mali ste naplánovanú svadbu v najbližších týždňoch a máte na ňu objednaný náš FunFace Fotobox? Kontaktujte nás emailom na funface@funface.sk alebo na ktorejkoľvek našej sociálnej sieti a radi sa s vami dohodneme na novom termíne.